Latest reviews in Baby Food »

Not a good nights sleep for us

Advantages: None for us
Disadvantages: Product caused an upset tummy, wouldnt use again or recommend it.

My daughter has never been a great sleeper and although I had hoped she would be sleeping through by 6 months, the reality was that she was still waking for milk once or twice a night. I had seen an advert in a magazine for Goodnight Milk, and as I was d ...

frasersmum123 28.07.2010 · Read full review
Ciao members have rated this review on average: very helpful
Review of Hipp Organic Good Night Milk Drink 6mth+

Nutritional Value

Menu Variety

Taste

Value for Money

Baby's Favorite Dinner

Advantages: tasty, organic, cheap
Disadvantages: None

I prefer using jars of food for our 7 month old daughter, Bella, rather than making our own as I do find it easier, there's a lot of different variations too choose from and also I've attempted a few times too make my own but Bella seems too prefer the ja ...

Georgieex 01.02.2015 · Read full review
Ciao members have rated this review on average: very helpful
Review of Hipp Organic Spaghetti With Tomatoes & Mozzarella

Nutritional Value

Menu Variety

Taste

Value for Money

Puree plus lumps

Advantages: Great for getting fruit into little ones, taste nice and sweet, ideal for travelling
Disadvantages: Price

...I bought this product by accident when it was on offer in Tesco, I was buying the purely fruit pots from Hipp and this one had been placed on the wrong shelf and I didn't realise until I got home. As my youngest daughter is allergic to strawberries my eld ...

emmad5689 23.09.2013 · Read full review
Ciao members have rated this review on average: very helpful
Review of Hipp Organic Puree & Pieces 7mth+ Apple & Strawberry

Nutritional Value

Menu Variety

Taste

Value for Money

Too good to share?

Advantages: Great tasting dessert for little ones
Disadvantages: none

My daughter absolutely loves fruit and I like to try her with different fruit purees and desserts, we have yet to find any she does not like. I love to stock up especially when they are on offer. As stage to jars are around 90p each so you can make quite ...

haybel19 26.06.2013 · Read full review
Ciao members have rated this review on average: very helpful
Review of Hipp Organic Rice Pudding With Apple & Pear

Nutritional Value

Menu Variety

Taste

Value for Money

Find the Mango!

Advantages: Taste great, healthy, loved by all
Disadvantages: Price

Both of my daughters love fruit puree pots and I don't see any reason not to let them eat them even though they are aged 6 and 2 so we still buy the pots nearly every week, I know it's much cheaper to make my own but I cannot get the purees anywhere near ...

emmad5689 27.08.2013 · Read full review
Ciao members have rated this review on average: very helpful
Review of Hipp Organic Fruit Pots 4mth+ Apple, Peach & Mango

Nutritional Value

Menu Variety

Taste

Value for Money